Všetky školy, ktoré sú zapojené do projektu, prejavili veľký záujem nakoľko si uvedomujú, že táto téma je aktuálna a chcú urobiť dané kroky nie len v prevencii ale aj pomôcť žiakom a zamestnancom do budúcna. V rámci projektu prvé stretnutie v Školskej a rovesníckej mediácii ako nástroji prevencii šikanovania a ďalších sociálnopatologických javov prebieha s pedagogickými a odbornými zamestnancami školy. Vzhľadom na situáciu s COVID, muselo prvé stretnutie z 6 hod prezenčného stretnutia prebehnúť 4hod online a zvyšné dve hodiny interaktívne prebehnú prezenčne keď to situácia dovolí.
Projekt má podporiť ich komunikáciu, prevenciu daných javov, posilniť tímovosť a všetky aspekty, ktoré sme spomenuli hneď v úvode o projekte. Zamestnancov škôl oboznamujeme o celej školskej a rovesníckej mediácii v projekte, ako a s kým bude projekt prebiehať, pre koho je dôležitý, ako vedieme udržateľnosť projektu na školách a zároveň s nimi preberieme výber žiakov do projektu. Pre úspešnosť projektu je ich podpora žiakov je dôležitá a ich vlastné vzdelávanie v danej oblasti im môže pomocť tak v súkromnom ako aj profesnom živote. Odporúčame prečítať si celkové zameranie projektu hneď v úvode.
Online školenia sa zúčastnilo celkovo 29 pedagogických a odborných zamestnancov.
Škola zverejnila na svojej web stránke: https://www.sosoaskrupina.sk/skolska-a-rovesnicka-mediacia-ako-nastroj-prevencie-sikanovania-a-dalsich-socialnopatologickych-javov
Školská mediácia je dôležitým nástrojom na školách, na prevenciu proti sociálnopatologickým javom. Pomocou nej naučíme žiakov ako sa brániť, proti nežiadúcemu správaniu sa zo strany agresorov. Zlepšíme správanie žiakov a pedagogických zamestnancov školy navzájom. Naučíme žiakov akceptovať inakosť ľudskej osobnosti. Pomocou nej v prostredí našej školy vytvoríme bezpečné, príjemné prostredie a zlepšíme klímu na našej škole . Do aktivít projektu sú zapojení pedagogickí zamestnanci a žiaci školy.
„Projekt ‘Školská a rovesnícka mediácia ako nástroj prevencie šikanovania a ďalších sociálnopatologických javov’ je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou“.