Ako dĺžka pracovného času ovplyvňuje rodinný život

Konflikty/spory, ktoré vznikajú aj na pracovisku, máme tendenciu prenášať si domov ale funguje to aj opačne. Zrejme sa vám už stalo, že ste prišli domov z práce nahnevaný/á a odniesol si to niektorý člen rodiny. Vám to bolo neskôr aj ľúto ale … stalo sa, že sa povedalo, či reagovalo tak, ako sme nechceli.

 

Nedávno som zdieľala článok, v ktorom Švédsko zaviedlo 6 hodinovú pracovnú dobu. Potešilo ma keď na príspevok reagovala a napísala mi majiteľka spoločnosti na Econom Consulting,  pani Petra Klasta jej vlastnú skúsenosť. V nasledujúcich riadkoch je môj rozhovor s ňou ale aj systém v jej spoločnosti, ktorý ma veľký vplyv na jej zamestnancov praktizovaný už od roku 2007.

 

Jej slová sú na zamyslenie nie len pre tých, ktorí majú zamestnancov, ale aj pre tých čo pracujú celé dni.

 

Pani Petra: 6 h prac. dobu som zaviedla vo svojej firme v r. 2007 a fungujeme tak doteraz s maximálnou spokojnosťou zamestnancov, bez negatívnej odozvy klientov a v kľude si každý z nás žije svoj osobný život každý deň, nie len cez víkendy. My už sme za tie roky zvyknutí na 6h pracovnú dobu, hlavne na efektivitu a plánovanie, čo je dôležité, hlavne keď máte stihnúť v kratšom čase rovnaký objem práce.

Priznám sa, že v roku 2001 som začala podnikať ako 19 ročná a pracovala som hádam od nevidím do nevidím, pričom som stále ešte mala pocit, že mám málo času a nestíham. Naučiť sa pracovať efektívne? Tak potom najprv asi naplánovať… . V našom biznise nás  každý deň prekvapujú aj rôzne neplánovane skutočnosti, požiadavky klientov a úradov, ktoré vyžadujú rýchlu spätnú odozvu, na ktoré musíme reagovať hneď, už včera bolo neskoro.

Veľký dôraz dávam na správne rozdelenie úloh vo firme a nie každý má robiť všetko. Navzájom sa dopĺňame a vzájomne potrebujeme.

Momentálne mám vo firme 6 ľudí, spolu so mnou sedem. I keď ja už som viac ako tri roky na materskej a riadim firmu z domu. Presne podelené čo kto rieši a ako, čo rieši kolega s klientom …. úradom ….. čo ja…. . Aby malo všetko hlavu a pätu. Potom si môžeme dovoliť 6h v práci pracovať keď každý vie, čo má robiť doslova a do písmena.

Zamestnanci chodia do práce spokojní, tešia sa aj domov lebo stíhajú záhradku, rodinu, deti,…

Dôležité je pre podnikateľa – zamestnávateľa si uvedomiť, že nie  zamestnanec robí na mňa ale spoločne pracujeme preto, aby sme sa mali všetci vo firme dobre, čiže aj ja mám svoju úlohu .

Klienti si zvykli na to,  že všetko čo v ten deň potrebujú s nami riešiť, nám posúvajú mailom v doobedných hodinách, a ak im to súri, ešte v ten deň vybavíme.

A povedzme si otvorene, kto z nás dokáže 8 h pozerať do PC, rozmýšľať, reagovať a ešte aj sa nepomýliť?

Pri dlhšom čase potrebujeme viac odpočinku, aj naše oči i rozum

 

Denisa: Ako sa vám darilo zaviesť tento režim na začiatku?

Pani Petra: Od začiatku bolo zavedenie tohto prac. času bezproblémové, avšak jediné čo bolo nutné, oboznamovať klientov najprv e-mail informáciou a pripomínaním niekoľko  x,  že je veľmi dôležite nás kontaktovať v doobedných hodinách ak majú niečo súrne, aby sme to do 14.00h vyriešili k ich spokojnosti.

Tiež ich návštevy u nás, plánovanie do 13.00. Trvalo to približne asi dva – tri mesiace kým si klienti zvykli ale vždy to bolo len s úsmevom, že ahaaa vy ste len do 14.00  . Dnes sa už nad tým nikto nepozastavuje.  Veľmi nám pomohlo, že som zaviedla vyzdvihovanie dokladov vo firmách nami  1x mesačne. Čiže šetrím čas mojim klientom a tiež peniaze a preto máme klientelu aj zo širšieho okolia.

 

Denisa: V takomto pracovnom nasadení na porozprávanie sa s kolegom veľa času asi nie je. Ako budujete vzťahovú stránku medzi nimi. Stretávate sa so zamestnancami mimo práce napr. teambuildingy ?

Pani Petra: Vzťahy vo firme sa budujú denne, kolegovia komunikujú , robia si kratšie prestávky, tiež oslavy menín a narodenín riešime spoločne 1-2 h posedením. Moje sviatky riešime spoločnými rodinnými posedeniami v prírode alebo reštaurácii spolu s rodinami, aby sme sa navzájom poznali. Nakoľko nemám až takú veľkú firmu tak riešime aj spoločné návštevy u nás či u kolegov . Čo si myslím, že je veľmi dôležité. Síce len asi 2-3 x v roku ale aspoň tak. S kolegami si vykám, je to po mojich skúsenostiach s predošlými kolegami, mojou podmienkou pri nástupe aj počas prac. pomeru.  Mám určité zásady, a toto je jedna z nich

Dôležité je, vedieť si oceniť prácu ľudí. Stíhame všetky termíny, vyhovieť klientovým požiadavkám, spokojní odpočinutí chodíme do práce. Naozaj stojí za zamyslenie, či by každý podnikateľ nemal aspoň na týždeň skúsiť zaviesť 6h pracovný čas vo svojej firme. Motivovať svojich zamestnancov aj takto, aby za kratší čas dosiahli rovnaký výkon a prišli k rovnakému výsledku ako pri 8 hod prac. čase.

Ďakujem Petre Klasta za podelenie sa so skúsenosťou, ktorá na Slovensku nie je pravidlom, skôr výnimočnosťou.

Podobné články

2% z dane za rok 2022

Darujte 2% z dane Ďakujeme ÚDAJE POTREBNÉ NA POUKÁZANIE 2% Evidenčné číslo NCR po: 12749/2022 Názov: Ave ProsperitA IČO:51068281 Právna forma: Občianske združenie Ulica: J.Jesenského 284/32 Mesto: Zvolen PSČ: 96001

2% z dane

Darujte 2% z dane a vďaka vám sa môžu mladí od 13 do 18 rokov stretávať. Na stretnutiach ich vedieme ako zvládať konflikty, ako si

Stretnutie v Herľanoch 9-10.9.2021

Workshop Multidisciplinárne intervencie v rozvode v Herľanoch Opäť sme sa stretli s odborníkmi z rôznych oblastí ako sú mediátori, sociálne pracovníčky z UPSVaR, psychologičky, poradcovia,

©2021 Ave ProsperitA. Všetky práva vyhradené

Vytvoril